Az Érmelléki Református Egyházmegye negyedik presbiterképzési hétvégéjét tartották meg 2025. február 22-én, Magyarkécen. A képzés a Királyhágómelléki Református Egyházkerület Presbiteri Szövetsége és a Sárospataki Református Hittudományi Egyetem Presbiteri Népfőiskolája közös szervezésében zajlik.
A megjelent vendégelőadókat, érmelléki presbitereket és lelkészeket, Illyés Tamás egyházmegyei főjegyző, érszőlősi lelkipásztor köszöntötte.
Ghitea‑Szabó József egyházkerületi missziói előadótanácsos, pelbárthidai lelkipásztor nyitó áhítatának alapigéjétJézus utolsó időkről szóló tanításából vette: „Mivel pedig megsokasodik a gonoszság, sokakban meghidegül a szeretet. De aki mindvégig kitart, az üdvözül.” (Mt 24,12‑13). A prédikáció során emlékeztetett, hogy a világban lévő gonosz gyakran kioltja bennünk a Lélek, szeretetet és a közösség tüzét, de a még izzó és összehúzott parazsak újból fel tudják lobbantani a tüzet. Az egyház is a maga története során hol fellángolt, hol csak pislákolt. Az igehirdető abbéli reménységét is kifejezte, hogy az ilyen építő alkalmak is lángra tudják lobbantani a gyülekezetek életét.
Dr. Dienes Dénes sárospataki teológiai tanár háromrészes előadássorozatában a presbitérium bibliai és ősegyházi alapjairól, valamint egyháztörténeti formálódásáról szólt.
A Szentírás a gyülekezeti vezetőkre két görög kifejezést használ: episzkoposz (felvigyázó) és preszbiterosz (vén). Az ősegyházi gyülekezeteket testület vezette: az episzkoposz és a presbiterek tanácsa. A reformáció ennek az ősegyházi szemléletnek adott új tartalmat a középkori egyházi hierarchiával szemben. A mai református gyülekezeti presbitérium mintája Kálvin János genfi gyülekezeti rendtartása, mely szerint a városi tanácsnak csak bizonyos anyagi ügyekben van hatásköre, a lelki ügyekben a gyülekezet választott tanácsa, a konzisztórium illetékes. A puritanizmus – különösen annak presbiteriánus ágazata – szintén befolyásolta a magyar református presbiteriális rendszert. A magyar ellenreformáció korában viszont egy heidelbergi típusú, egyházvédelmi szempontok szerint vezetett presbitériumra volt szükség, hogy a világi hatalommal szemben a református középnemesség presbiterként, gondnokként képviselhesse az egyházat. A gályarabság idején lelkész nélkül maradt gyülekezetek pedig a presbitérium vezetésével tudták továbbra is gyakorolni hitüket.
Az első magyar református presbitérium a dunántúli Pápán alakult meg 1615-ben, az 1630-as körmendi zsinat minden dunántúli egyházközség számára presbitériumok megalakítását írta elő. Az 1646-os szatmárnémeti zsinat a presbitériumok helyi lehetőségek szerinti felállítását javasolta. Az 1734-es bodrogkeresztúri konvent a püspökök („szuperintendensek”) és az esperesek mellé is egy világi gondnokot rendelt, az 1791-es budai zsinat elrendelte, hogy minden egyházkerületben presbitériumok kell vezessék a gyülekezetet, az egyházkormányzás minden szintjén pedig megfoganatosította a paritáson alapuló testületi vezetést (egy lelkész, egy gondok) – a négy egyházkerülethez csatlakozott 1881-ben az erdélyi is.
Külön kitérőben hangzott el, hogy a Magyarországi Református Egyházban 1981-től választhatók nők is presbiternek, illetve a teológiát végzett nők ekkortól teljes jogúaknak tekinthetők, 1986-tól kezdve nőket is felszenteltek gyülekezeti lelkészi szolgálatra. Az előadó több, írásban feltett kérdésre is készségesen válaszolt.
D. Szabó Dániel, a Magyarországi Református Presbiteri Szövetség tiszteletbeli elnöke elsősorban koreai, ukrajnai, oroszországi misszió tapasztalatairól számolt be. Arra is bátorított, hogy őrizzük a történelem Urának kegyelméből még megmaradt keresztyén gyökereinket, hiszen láthattuk / láthatjuk, hogy az Ige nélküli kultúrák megszűnnek.
Hagyományosan énektanulásra is sor került: alkalomhoz illően a Hogyha felindul az Isten kezdetű, 68. zsoltárt, a francia protestánsok harci zsoltárát tanultuk és gyakoroltuk dr. Geréb Miklós egyházmegyei misszió előadó, tóti lelkipásztor vezetésével.
Köszönjük ezúttal is a Magyarkéci Református Egyházközség vendégszeretetét és az Érmelléki Református Egyházmegye támogatását!
Az Úr őrizze meg juhainak maradékát, és rendeljen őrzőket, akik hozzáértéssel és okosan pásztorolják a Főpásztor nyáját!