Ötödik presbiterképzési hétvégéjét tartotta az Érmelléki Református Egyházmegye 2025. március 8-án, Magyarkécen. A Királyhágómelléki Református Egyházkerület Presbiteri Szövetsége és a Sárospataki Református Hittudományi Egyetem Presbiteri Népfőiskolája közös szervezésében zajló képzés utolsó előtti alkalma éppen nőnapra esett.
A megjelenteket Illyés Tamás egyházmegyei főjegyző, érszőllősi lelkipásztor köszöntötte. A nőnapi alkalomra való tekintettel a megjelent nőtestvérekre egy bibliai igével kérte Isten áldását: „Erő és méltóság árad róla, és nevetve néz a holnap elé.” (Péld 31,25). Mike Pál házigazda lelkipásztor – köszöntő szavai mellett – a megjelent nőtestvéreknek egy-egy szál tulipánt illetve a helybeli gyermekek által készített, kézműves pillangó-kitűzőt ajánlott fel a gyülekezet ajándékaképpen. A későbbiekben pedig Vaszil István, a Bihari Egyházmegye Presbiteri Szövetségének elnöke egy nőnapi versköszöntő elmondásával is kedveskedett a hölgyeknek.
A nyitó áhítatot Rácz Ervin‑Lajos, az Egyházkerület generális direktora, Szatmár-szigetlankai lelkipásztor tartotta egy, az alkalomhoz illően Debóra prófétanő győzelmi énekéből vett bibliai ige alapján: „De akik szeretnek, legyenek olyanok, mint a felkelő nap ereje teljében! És béke lett az országban negyven esztendeig.” (Bír 5,31) Az igehirdető emlékeztetett arra, hogy Jézus Krisztus győzött a halál felett, ezért mi is győztesek vagyunk, a győztes csapathoz tartozónak kellene érezzük magunkat. „Akik Istent szeretik, azoknak minden javukra szolgál.” (Róm 8,28) – az egyházkerület bibliai mottója is arról tesz bizonyságot, hogy a szeretet ereje a legnagyobb erő, a béke forrása. Merjünk „felkelő nap” és a „világ világossága” (Mt 5,14) lenni!
A bibliaismereti előadások sorozatának folytatásaképpen dr. Fodor Ferenc sárospataki teológiai tanár a Római levélről és a Jelenések könyvéről tartott előadást. Hallhattunk a római gyülekezet keletkezéséről, a Római levél célközönségéről és felosztásáról, arról, hogy nemcsak a zsidóból lett keresztyéneknek íródott, hanem Pál apostol nyugati missziói tervének része is volt, a keresztyén tanítás mintegy összefoglalója. Míg a Római levéllel az egyházatyák és a reformátorok előszeretettel foglalkoztak, addig a Jelenések könyvéről például sem Luther Márton, sem Kálvin János nem írt bibliamagyarázatot. A Jelenések könyve („apokalipszis” = gör. kijelentés, kinyilatkoztatás) mint apokaliptikus irodalom megkülönböztetendő a prófétikustól, hiszen nem konkrét programot, eseményt hirdet a jelennek, hanem a jövőt és a láthatatlant próbálja képekben érzékeltetni: mindig krisztológiai vonatkozásban. Szimbólumrendszere, mitikus nyelve, képi világa, számmisztikája a megfelelő kulccsal (történelmi háttér, ószövetségi próféciák, korabeli szimbólumhasználat) megfejthető. A Jelenések könyve a keresztyénüldözések és tévtanítások korában íródott, óvatosak legyünk annak mai félremagyarázásával is!
Pásztor Gyula sárospataki akadémiai lelkész három előadást is tartott. Liturgika – Az istentisztelet ajándéka című előadásában a Jézussal való együtt járás, a gyülekezeti közösség és az ékes rend bibliai alapjairól szólt. A Missziológia – Gyülekezeti tagok missziói szolgálata kapcsán az egyházra bízott, Isten Szentlelke és Igéje által támogatott missziói szolgálat igehirdetés, az élet bizonyságtétele, imádság, beszélgetés, szeretetközösség és a Jézushoz való hívogatás általi lehetőségeit vázolta fel. A Diakónika – A gyülekezet szeretetszolgálata témakörében pedig a diakóniai szolgálat közösségteremtő erejéről és lehetőségeiről hallhattunk.
Mészáros János, az Érmelléki Egyházmegye Presbiteri Szövetségének elnöke adminisztratív ügyekben szólt röviden, illetve ajánlotta mindenki számára az egyházkerületi Presbiteri Szövetség kiadványát, az Őrállók című lapot.
A közös énektanulás most sem maradt el: a „Paradicsomnak te szép, élő fája” kezdetű éneket (MRÉ 223.) tanultuk és gyakoroltuk dr. Geréb Miklós egyházmegyei missziói előadó, tóti lelkipásztor vezetésével.
A rendezvény ideje alatt a Kálvin Kiadó árusított kedvezményes könyveket a megjelent presbiterek és lelkipásztorok számára.